portfolio-post

معرفی کوتاه

نام: محمدعلی ابطحی

تاریخ تولد: پنجشنبه 7 بهمن 1338

محل تولد: مشهد

شبکه های اجتماعی

 • زندگی نامه

  سیدمحمدعلی ابطحی (زاده ۷ بهمن ۱۳۳۸ مشهد) روحانی و سیاستمدار ایرانی است، که هم‌اکنون بعنوان رئیس مؤسسه گفتگوی ادیان فعالیت می‌کند و از اعضای مجمع روحانیون مبارز بشمار می‌آید.

  وی در دولت هفتم (سید محمد خاتمی) ریاست دفتر رئیس‌جمهور را برعهده داشت، در دولت هشتم در فاصله سالهای ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۳ بعنوان معاون پارلمانی و حقوقی رئیس‌جمهور فعالیت می‌کرد و از ۱۳۸۳ تا ۱۳۸۴ نیز مشاور رئیس‌جمهور بود.

  زندگی‌نامه

  محمدعلی ابطحی فرزند سید حسن ابطحی در ۷ بهمن ۱۳۳۸ در مشهد زاده شد و مطابق با سنت خانوادگی پس از تحصیلات ابتدایی به تحصیل علوم دینی پرداخت و در ۱۳۵۵ به خارج فقه رسید. وی در اواخر سال ۱۳۵۷ با دختر عمه‌اش، فهیمه موسوی‌نژاد، دختر آیت‌الله موسوی‌نژاد، ازدواج کرد و حاصل ازدواج آنها، سه دختر می‌باشد.

  فعالیت‌های سیاسی

  ابطحی پس از سال‌ها فعالیت و سمت‌های مختلف رادیو و تلویزیون، در تاریخ ۱۲ دی ۱۳۶۷ از طرف سیدمحمد خاتمی که آن روزها وزیر ارشاد بود، طی حکمی به معاونت امور بین‌المللوزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منصوب شد. با استعفای خاتمی از وزارت ارشاد در تاریخ ۵ مرداد ۱۳۷۱ ابطحی نیز از سمت خود، استعفا داد.

  انتخابات ۱۳۷۶ و ۱۳۸۰

  با کاندید شدن خاتمی در هفتمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، ابطحی نیز فعالیت در نمایندگی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران را رها کرد و به ستاد انتخاباتی خاتمی رفت. پس از انتخاب خاتمی بعنوان رئیس‌جمهور دولت هفتم، وی در تاریخ ۱۹ تیر ۱۳۷۶ ابطحی را به سمت ریاست دفتر رئیس‌جمهور منصوب کرد.

  ابطحی در دور دوم ریاست جمهوری خاتمی، در تاریخ ۱۱ شهریور ۱۳۸۰ معاون حقوقی و پارلمانی رئیس‌جمهور شد. پس از انتخابات مجلس هفتم او که رابط دولت و مجلس بود، سه بار استعفاء داد، تا سرانجام در تاریخ ۲۱ مهر ۱۳۸۳ استعفایش مورد قبول خاتمی قرار گرفت، پس از آن، به سمت مشاور رئیس‌جمهور منصوب شد.

  انتخابات ۱۳۸۸ و دستگیری

  ابطحی در انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری، بر خلاف سید محمد خاتمی، از حامیان مهدی کروبی بود. وی در تاریخ ۲۶ خرداد ۱۳۸۸ در پی مناقشات مربوط به رویدادهای پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران (۱۳۸۸)بازداشت شد. دبیرکل فراکسیون خط امام، محمدرضا تابش، در مصاحبه‌ای در خصوص وضعیت محمد علی ابطحی، به نقل از همسر وی، اظهار داشت:

  بعد از ۴۳ روز که همسرم را دیدم حدود ۱۸ کیلو وزن کم کرده بود و می‌گفت که چند روزی است که قرصی را به من می‌دهند که من را از جار و جنجال و هیاهوی این دنیا فارغ کرده‌است.

  گرچه محمدعلی ابطحی در مصاحبه‌ای که روز ۱۱ مرداد از اخبار بیست و سی پخش شد، موضوع قرص را تکذیب کرد و بیان آن را توهین به خود و مردم دانست. وی به همراه چند تن از فعالان سیاسی، روز شنبه ۱۰ مرداد ۱۳۸۸ در سالن اجتماعات اداره کل دادگستری تهران، در اولین جلسهٔ محاکمه متهمان حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ ایران حضور یافت.

  اظهارات در دادگاه

  در دهم مردادماه ۱۳۸۸، در دادگاهی که بدون حضور خبرنگاران مستقل، هیئت منصفه، وکیل متهمان (صالح نیکبخت) و خانواده متهمان برگزار شد و تنها خبرنگاران واحد مرکزی خبر، ایرنا و خبرگزاری فارس در دادگاه حضور داشتند، همچنین به تیم تصویر برداری تلویزیون پرس تی‌وی اجازه تصویر برداری داده نشده بود، ابطحی به همراه یکصد نفر دیگر محاکمه شد. وی همراه با محمد عطریانفر، در کنفرانسی خبری حضور پیدا کرد و میرحسین موسوی را دچار توهم تقلب دانست و همراهی سیدمحمد خاتمی را با موسوی، خائنانه خواند. وی هم‌چنین اکبر هاشمی رفسنجانی را متهم به انتقام از محمود احمدی‌نژاد و سیدعلی خامنه‌ای کرد. دفتر مجمع تشخیص مصلحت نظام با صدور بیانیه‌ای با رد سخنان ابطحی آن را از اساس کذب محض خوانده و افزود معلوم نیست در چه شرایط و ملاحظاتی این سخنان بیان شده‌است.

  ابطحی در تاریخ ۳۰ آبان ۱۳۸۸ به شش سال حبس تعزیری محکوم شد و در تاریخ ۱ آذر ۱۳۸۸ با سپردن وثیقه، پس از ۱۶۰ روز، از زندان آزاد شد.

  حمله و ضرب و شتم

  در تاریخ ۳۰ خرداد ۱۳۸۹ در خلال مراسم یادبود میرزا جواد تهرانی، در شهر ری، گروهی لباس شخصی به ابطحی حمله کردند و وی را مورد ضرب و شتم قرار دادند. وی نقل می‌کند: من از آنجا رد شدم و به بلوار بغلی پیچیدم. در وسط بلوار که تحت تعقیب چند موتور سوار بودم، ناگهان راننده یک اتومبیل پراید کلتش را از بغلش بیرون کشید و اتومبیلش را به صورت افقی جلو اتومبیل من پارک کرد. من مجبور به توقف شدم… در ابتدا لگدهای وحشیانه‌ای به اتومبیل می‌زدند که با یک لگد آیینه اتومبیل من کنده شد. بعد یکی از سرنشینان موتور را دیدم که چاقوی بزرگی را از زیر لباسش درآورده و به طرف من می‌آمد و داد می‌زد بیا پائین. با چاقو به بدنه اتومیبل ضربه‌های ضربدری می‌زد. یک نفر دیگر از یک موتور دیگر پائین آمد که در دستش کابل خیلی کلفتی بود. آن را چنان محکم به شیشه عقب ماشینم زد که با صدای مهیبی تمام شیشه ریز ریز شد. همزمان با صدای انفجار دیگری، شیشه داخلی سمت عقب شکست. در این حین یک نفر روی کاپوت ماشینم آمد و با لگد محکمی شیشه جلو را شکست. متوجه شدم فردی تا نیمه تنه از شیشه شکسته شده عقب به داخل اتومبیل خزیده‌است. تصمیم گرفتم بیرونش کنم که گاز اشک‌آور را به‌طور مستقیم در چشم‌های من خالی کرد. در حالی که لباسهایم پر از نرمه شیشه بود، چشمم به خاطر گاز اشک آلود و شیشه جلو اتومبیلم هم ریز ریز شده بود و چیزی دیده نمی‌شد به هر شکل قصد بیرون رفتن از معرکه را داشتم تا بالاخره با سختی از کنار اتومبیل پراید گذشتم. در همان حال که گروه عملیاتی مشغول کار بودند، فردی که روی موتور در جلوی این مجموعه بود و با تلفن صحبت می‌کرد، اشاره کرد که کافی است و من هم با همان اتومبیل با سرعت از محل بیرون رفتم. چون خیابان توسط این گروه بسته شده بود از خلوتی ایجاد شده‌ استفاده کردم و از مهلکه بیرون آمدم. هیچ نیروی نظامی و انتظامی هم در آنجا نبود و آنان نیز دلهره‌ای از آمدن هیچ نیرویی نداشتند.

  حضور در افطاری رهبر

  ابطحی در تاریخ ۲ خرداد ۱۳۹۷ و در مراسم افطاری رهبر جمهوری اسلامی با کارگزاران و مقامات نظام، پس از سال‌ها، بار دیگر به بیت رهبری دعوت شد و در این مراسم حضور یافت.

  سکته مغزی

  محمدعلی ابطحی در ۲۲ مهر ۱۳۹۲ دچار سکته مغزی شد و مدتی در بیمارستان جم تهران بستری بود، تا لخته‌ها با کمک دارو از بین برود.

 • رزومه کاری

  سمت‌های دولتی

  ۱۳۵۸: مدیر صداوسیمای مرکز مشهد

  ۱۳۶۱: مدیرکل صداوسیمای بوشهر و شیراز

  ۱۳۶۲: مدیر رادیو ایران

  ۱۳۶۸: معاونت برون‌مرزی صدا و سیما ایران

  ۱۳۶۷: معاونت امور بین‌الملل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

  ۱۳۷۳: نماینده صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران در بیروت

  ۱۳۷۶: رئیس دفتر رئیس‌جمهور

  ۱۳۸۰: معاون حقوقی و پارلمانی رئیس‌جمهور

  ۱۳۸۳: مشاور رئیس‌جمهور

آخرین ارسالها